Knygų dovanojimas skatina šeimas skaityti. Pasaulyje vykdomos ankstyvojo skaitymo programos ir pirmosios Suomijos ankstyvojo skaitymo programos rezultatai

Emmi Jäkkö, Suomių skaitymo centro Helsinkyje direktorė

Knygų dovanojimas skatina šeimas skaityti. Daugybė šalių ir organizacijų ne vieną dešimtmetį kuria knygų dovanojimo programas. Kai kurios tik pradeda tai daryti. Suomija viena pastarųjų. Ką duoda programos, besitęsiančios iš kartos į kartą? Ko galime išmokti iš naujokų? Pasaulinio ankstyvojo skaitymo knygų dovanojimo tinklo tikslas – stiprinti veikiančias programas ir padėti organizacijoms kurti naujas.

Knygų dovanojimas ypač svarbus skaitymui šeimose skatinti, o naujausi smegenų tyrimai rodo, kad pirmieji kūdikio metai itin svarbūs kalbėjimui ir kalbai vystytis. Suomijoje nuo 2019-ųjų kiekvienas naujagimis iš šeimos sveikatos klinikos gauna dovanų krepšį knygų. Ši programa visiems prieinama, jos kūrėjai paiso lygių galimybių, tad jau padarė stiprų poveikį Suomijos šeimų skaitymo įpročiams. Pranešime pristatomos pagrindinės suomių ankstyvojo skaitymo programos išvados ir atradimai.