Lietuvos bibliotekų indėlis skatinant ankstyvąjį skaitymą

Goda Baranauskaitė-Dangovienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento direktorė

Apie ankstyvojo skaitymo skatinimą Lietuvoje pradėta kalbėti palyginti neseniai, tačiau pirmieji žingsniai jau žengti. Vienas didžiausių – ne pirmi metai vykdomas tarptautine patirtimi pagrįstas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projektas „Knygų startas“. Pranešime pristatoma, ką pavyko nuveikti ir kokie šio projekto tikslai ateityje.

Vienas iš svarbiausių – glaudžiai bendradarbiauti su visu Lietuvos bibliotekų tinklu, tad pranešime apžvelgiamas ir viešųjų bibliotekų indėlis į ankstyvojo skaitymo skatinimą remiantis 2022 m. spalį atlikta apklausa. Ji parodė, kiek bibliotekų darbuotojai domisi ankstyvuoju skaitymu ir knygomis, skirtomis patiems mažiausiems – nuo naujagimių iki trimečių mažylių, kur specialistai ieško informacijos ir kaip dalijasi ja su lankytojais. Apklausa taip pat rodo, kokias paslaugas ir veiklas, susijusias su ankstyvuoju skaitymu, dažniausiai galima rasti bibliotekose, kaip tokias paslaugas tobulinti padeda minėtas Nacionalinės bibliotekos projektas.