Bendradarbiavimas ir uždarbiavimas centre: leidybos teisių pardavimas ankstyvųjų Naujųjų laikų Londono aukcione


Jacob Baxter (Šv. Andriejaus universitetas, Jungtinė Karalystė)

XVII a. antrojoje pusėje Londone, viename iš dominuojančių ankstyvųjų Naujųjų laikų Europos centrų, radosi nauja knygų leidybos praktika. Leidėjai teisę spausdinti leidinį (arba autorių teises) pradėjo dalyti į vis mažesnes dalis. Pavyzdžiui, iš 380 testamente išvardytų leidinių knygų pardavėjui ir leidėjui Richardui Bentley priklausė tik jų trečdalio autoriaus teisės. Likusią dalį dažniausiai sudarė dvyliktosios, trečiosios ir šeštosios kitų kūrinių dalys.

Tokie leidėjai kaip Bentley akcijas paliko savo palikuonims. Kitų, įskaitant Johną Nicholsoną, akcijas viešame aukcione pardavė nedėkingieji įpėdiniai. Šiame pranešime nagrinėjami išspausdinti aukcionų katalogai. Išsami informacija, esanti šiuose iš esmės dar netirtuose šaltiniuose, yra išties įdomi. Kataloguose ranka parašytos pastabos atskleidžia, kas pirko akcijas, kiek už jas sumokėjo, todėl jos leidžia nesunkiai atsekti konkretaus teksto nuosavybę.

Šiame pranešime parodomas aukcionų katalogų vaidmuo kuriant Londone sudėtingą leidybos kartelių tinklą, kurį sudarė nuolatiniai bendradarbiai ir vienkartiniai partneriai šiame viename dinamiškiausių ankstyvųjų Naujųjų laikų Europos leidybos centrų.