Madrido leidyba XVI–XVII a. ir moterų vaidmuo

Carolina Ferraro (Lenkijos mokslų akademijos Tadeuszo Manteufflio istorijos institutas, Lenkija)

Šiame pranešime aptariamas trijų pagrindinių Madride dirbusių spaustuvininkų Pedro de Madrigalo, Francisco de Robles’o, Luiso Estella’os Sánchezo ir jų našlių María’os Rodríguez de Ribalde, Lucía’os Guerra Muñoz ir Anos de Carasos vaidmuo XVI–XVII a.

Valdant Pilypui II, Madridas tapo svarbia leidėjų ir būsimų autorių kultūrine ir politine vieta. XVI–XVII a. knygų rinka suklestėjo dėl vietinės kalbos vartojimo ir politikos vaidmens. Dėl šios priežasties karaliaus valdžia ėmė kontroliuoti knygų leidybą naudodama tokias teisines priemones, kaip mokesčiai [ispan. tasas], privilegijos ir aprobacijos, tai taip pat analizuojama šiame tyrime.

Minėtos spaustuvės atliko esminį politinį ir socialinį vaidmenį. Jos atspindėjo besivystančios visuomenės, kurioje moterys vaidino kertinį vaidmenį, kasdienį gyvenimą. Šiuo požiūriu pirmasis Alonso Víctoro de Paredeso spaudos žinynas „Institución y origen del arte de la imprenta“, kuriame buvo rašoma apie moterų dalyvavimą leidyboje, buvo dažnas leidinys, kartais duodavęs novatoriškų rezultatų.