Rigo Velestinlio Graikijos chartijos (1796–1797) iššifravimas naudojant skaitmeninę humanitarikos prieigą ir 3D vizualizacijos įrankius

Vasiliki Gerontopoulou, Maria Pazarli, Kostas Diamantis (Onassio fondas – Onassio biblioteka, Centrinis valstybinis Graikijos kartografinio paveldo archyvas)

XVIII a. Viena, sekdama Venecijos pavyzdžiu, tapo pagrindiniu graikiškų knygų leidybos centru. Ji atliko lemiamą vaidmenį ruošiantis Graikijos nepriklausomybės karui. Vienas svarbiausių ten išspausdintų istorinių dokumentų buvo Rigo Velestinlio Graikijos žemėlapis (1796–1797). Rigas buvo Graikijos Apšvietos simbolis, asmenybė, kurio aistra laisvei nuvedė jį su bendraminčiais į kankinystę (1798 m.) – taip atsitiko dėl to, kad bandė platinti savo spausdintą medžiagą, kupiną novatoriškų revoliucinių ir edukacinių idėjų. Jo žemėlapis skirtas Balkanams, bet jame daugybė simbolių, figūrų ir paveikslėlių, tad šiandien jis laikomas „multimedijos“ kūriniu, pralenkusiu laiką.

Pranešime pristatome skaitmeninę humanitarikos prieigą. Tai leidžia tirti graikų spaudos istoriją prieš revoliuciją, analizuoti Rigo kultūrinio paveldo medžiagą. Naudodami skaitmeninius įrankius, 3D grafiką ir vizualizaciją, atskleidžiame žemėlapyje paslėptas Rigo žinutes, kartu pabrėždami Vienos, graikiškų knygų leidybos centro, svarbą. Pasitelkę naujausius metodus, siekiame sudominti Rigo gyvenimu ir kūryba, padėti giliau suprasti istorinį kontekstą, įkvėpusį žemėlapio atsiradimą.